Versengeni fognak értem a kiadók

A kezdő író tévképzetei #3

Könyvkiadók. Neves könyvkiadók. Minden író álma, hogy az egyik ilyen népszerű név álljon mögötte, de sajnos csak nagyon keveseknek adatik ez meg. Bele kell törődni a gondolatba, hogy a kiadók nem a barátaid, és végképp nem fognak versenyezni érted. 

Ugyanis a kiadók néha még az elismert írókért sem versenyeznek.

A nagyobb neveknél maximum akkor van esélyed, ha látják benned a pénzt, a meggazdagodás kulcsát. Mivel kezdőként semmi hírneved nincs, a nagyobb kiadókat azonnal húzd le a listádról.

Hallottam egy történetet az egyik kiadóról – nevet nem fogok említeni –, aki csak azért szerződött le egy íróval – szintén nem nevezem meg –, mert látta benne a nyereséget. A legszomorúbb az egészben az, hogy el sem titkolta ezt a tényt. Persze, minden vállalatot, céget, gyárat pénzből lehet fenntartani, de ez az oka annak, hogy az írás is elveszti a varázsát.

Egy nagyobb kiadó kapcsolattartójától – szintén névtelenül – egyszer megkérdeztem, elküldhetem- e a kéziratom. Azt felelte, hogy persze és adott egy elérhetőséget. Néhány nap múlva rákérdeztem, hogy egyébként mit várhatok ettől? Nem fűztem hozzá túl sok reményt persze, csak puszta kíváncsiság hajtott, hogy tényleg igaz-e, amit mondanak. A válasz sokkolt, bár nem lepett meg. Akkor azt írták, hogy ne türelmetlenkedjek, mert nekik most nincs idejük erre. Nem követelőztem, nem másztam a nyakukra, csupán egy hétköznapi kérdést tettem fel, amihez nem kapcsolódott semmilyen sürgetés, mégis rögtön leintettek.

Szóval tudd, hogy a kiadók nem fognak kapkodni érted, és még azelőtt tisztázd ezt magadban, mielőtt csalódnál. A fentebb említett tapasztalat megerősítette, amit mindenhonnan hallani lehet: a kezdő írók nem igazán érdekelnek senkit. Nekik marad a magánkiadás vagy az ingyenes kiadók, akik félmunkát végezve meg is jelentetik a művüket. Szerintem ezt az egyik legnehezebb megemészteni annak, aki épp a szárnyait bontogatja. Azzal képesek vagyunk meg birkózni, hogy nem mindig van ihlet, hogy lesznek nehézségek, de amikor közvetve vagy közvetlenül a szemünkbe mondják, hogy nem érdeklünk senkit… na, ez az igazán kellemetlen.

Ám van egy jó hírem is, hogy ne lombozzalak le teljesen: van azért kiút. Nem a kiadókat kell, hogy érdekeld, hanem az olvasókat. Ha jó könyvet írtál, akkor el fogják olvasni, még ha nem is áll mögötted egy ismert név. Mutasd meg nekik, hogy érdemes vagy rá, hogy törődjenek veled, hogy a kezükbe vegyék a könyved.

kjllj.PNG

Egy jó alappal egy ingyenes kiadót is választhatsz – bár szerkesztésre és korrektúrára ne számíts, azt előtte magad intézd el –, aztán építsd fel magadnak az olvasótábort. Hidd el, ha jó vagy, igazán jó, akkor szeretni fognak.

Egy valamit nagyon jegyezz meg: ne arra törekedj, hogy egy kiadó miatt vegyék meg a regényed, hanem a saját neved miatt. Ha minőségi munkát adsz ki a kezedből, ha törekszel arra, hogy jobb író legyél, ha kialakítod a táborod, ha kitartasz, akkor el fogod érni, hogy a neved miatt vásároljanak, és ne azért mert egy erős kiadó áll mögötted. Ez persze nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni, de nem is elérhetetlen. Stephen King történeteit sem azért veszik meg, mert rajta van az xy kiadó logója, hanem mert tudják, hogy mit várhatnak tőle. Szerinted véletlen, hogy akkora betűkkel virít majdnem minden borítón a neve?

Azért született meg ez a bejegyzés, azért meséltem el azt a két történetet, és azért bátorítalak, hogy bármi történjék is, ne add fel. Próbálkozz! Nyugodtan keresgélj a kisebb kiadók között, nyugodtan vegyél részt a pályázatokon, nyugodtan kacsingass a magánkiadás felé, szerezz ismerősöket, szakembereket és gyűjtsd a saját tapasztalataidat.

Tedd azt, amit jónak látsz, tedd azt, amit szeretnél, de ne dédelgess olyan vágyálmokat, amikre nincs esély. Haladj kis lépésekben, legyen egy konkrét terved és tanulj minden egyes nap!

Sok sikert!

A cikket írta: Ludányi Bettina