Fedezd fel magad a sorokban!

Olvasás, mint terápia?

Az elmúlt évek során a könyvek és az írás voltak azok, amik segítettek egy-egy személyes problémám megoldásában. Terápiaként kezdtem tekinteni a papírlapokra. Kiváncsivá, sőt türelmetlenné tett ez a téma, jó értelemben természetesen. Azonnal többet akartam tudni a terápiás hatásáról.

Nem várhatjuk el mindenkitől, hogy pszichológushoz járjon, sőt! Vallom, hogy sok esetben egyáltalán nincs eredménye. Legalábbis ami a klasszikus terápiákat illeti. Nem véletlenül alakultak alternatív megoldások a pszichológia ágából. Mindenki életét fedik tüskék, mint egy rózsabokrot. Panaszkodhatunk, hogy a rózsa tüskés vagy örülhetünk, hogy a tüskével rózsa is jár. Lehetőségünk van számtalan módon javítani az életünkön, ehhez ma már a megoldások tárháza végtelen.

Figyelmes lettem a napokban egy érdekes, már-már misztikus orvosi módszerre. Megalakult egy csodálatos “tudomány”, ami mind személyiségünk fejlődését, mind attitűdünket befolyásolja.

Ez a: BIBLIOTERÁPIA: Válogatott olvasmányok használata terápiás célokra a gyógyításban és pszichiátriában; valamint segítség a személyes problémák megoldásában irányított olvasás által. (Forrás: Wikipédia)

Az emberek mióta világ a világ, történeteket meséltek egymásnak, ezek a történetek papírra is vetődtek. A hindu orvoslás is alkalmazta a meseterápiát és a történetek átgondolásának gyógyító erejét. Soranus, római pszichológus volt az első biblioterapeuta, aki depressziós betegeit dráma olvasásssal kezelte.

pexels-rahul-shah-1034611.jpg

Az ember test és lélek egységét csak a XIX. században fogadták el, a pszichológiai problémákat azelőtt hagyományos módszerekkel kezelték, nyilvánvalóan eredménytelenül. A test és lélek egységének felfedezése keltette életre újra a biblioterápiát, melyet Benjamin Rush philadelphiai orvosnak köszönhetünk.

A módszer segíti a személyiségfejlesztést, önismeretet, szociális képességek fejlesztését, a közösségépítést és számtalan dologra nyújthat még megoldást. A résztvevőnek lehetősége van arra, hogy a saját problémáját külső szemszögből figyelhesse, példaként vagy ellenkezőleg, ellenpéldaként tekintsen rá illetve következmények nélkül gondolkodhasson a megoldásokon. Mivel azonosulnak a szöveg szereplőinek problémáival, így saját élethelyzetükre levetítve tanulságokat vonhatnak. Hangot adhatnak saját véleményüknek és akár véleménykülönbség is kialakulhat a résztvevők között, ami kiválóan fejleszti az egymás iránti toleranciát, a vélemények tiszteletét és az ellentétes gondolkodás elviselését.

Azt vallom, hogy olvassunk minél szélesebb körben, de ne kényszerből. Ezer életet megélhetünk a könyvek által, ezer és ezer megoldást találva kihívásainkra. Ettől függetlenül, ha nem jutunk egyről a kettőre, még mindig kérhetjük szakember segítségét.

A cikket írta: Fésűs Veronika