Évkezdés molyolással

2025 is a könyvmolyok éve!

vanda_3_kreativ.jpg

Az előző cikkeimben már eleget buzdítottalak benneteket a moly.hu regisztrációra. Úgy feltételezem, aki eddig nem kereste fel az oldalt, az már nem is fogja, aki viszont igen, annak érdemes egy kellemes molyolással indítani az évet. Néhány apró érdekesség is lesz a legújabb felfedeznivalók között. Tartsatok velem ismét és merüljünk bele a molyolásba…

Hamar tovaszállt a december és az ünnepi időszak, de bízom abban, hogy sokaknak – velem együtt – lapult egy-két csodálatos könyv a karácsonyfa alatt. Sőt, idő is akadt rá, hogy a szobában ülve, egy pohár forralt borral vagy forró csokival, vastag karácsonyi pléddel bebugyolálva, kezünkben egy fantasztikus könyvvel, néha kitekintve a havas, ködös időre elmélyüljünk az olvasásban. Aztán a regény befejezése után, (ahogy azt kell) meglátogattuk a moly.hu felületét, feltettük a magánkönyvtárunkba az új szerzeményeinket és jelöltük az olvasott könyveket.

Remélem a gyors és egyszerű regisztrációval kapcsolatban tudtam hasznos információkkal szolgálni az előzőekben, ahogy arról is, mi-hol található az olvasást szeretők közösségi felületén. Nos, van még bőven a tanulnivalóból: az évkezdéssel a moly oldalának fejlesztői sem tétlenkedtek és készültek egy-két újdonsággal.

Áttekinthetőbbé tették a profiloldalak kitüntetéseket tartalmazó részét, és két újdonságot is bevezettek. Többek között a kihívásokhoz kapcsolódó plecsniknél eszközöltek fejlesztést: az apró plecsni képet mostantól jobban láthatjuk, mint eddig, tehát a kitüntetések saját oldalán a kis képre kattintva megjelenik egy nagyobb változat (újabb kattintásra visszaáll kicsire) és így rendesen láthatóvá válik a megérdemelt plecsnink. Továbbá az „Átvehetőek” fül alatt találhatók azok a kitüntetések, amelyeket jogosultak vagyunk átvenni – tehát teljesítettünk egy kihívást – de ez még nem történt meg. Amennyiben úgy döntünk, hogy mégsem kell egy kitüntetés, akkor törölni is lehet a piros X-re kattintva. Nem tudom, hogy lesz-e olyan moly, aki ezt megteszi, de legalább létezik ez a lehetőség is 😊. Megnyugtatásként a kitüntetést ettől függetlenül bármikor átvehetjük később.

Nincs is megfelelőbb alkalom belevágni a kihívásokba, mint az év eleje, mert sokan januárban hozzák létre a jobbnál-jobb kihívásokat, amelyeknek a teljesítésére egy évünk van. Az újévi fogadalmaink közé is belefér, hogy mennyi kihíváson szeretnénk részt venni 😊. Ösztönzően hathatnak a kihívások, mert általuk olyan műfajú és témájú könyv is a kezünkbe kerülhet, amiről előzőleg nem feltételeztük, hogy jó is lehet.

Nem esett szó még arról, hogy a könyvekhez, amelyek az oldalon vannak, különböző címkék tartoznak. Olyanok, mint például: magyar szerző, barátság, Egyiptom, női főszereplő, kortárs, mágia, rejtély, fantasy, boszorkány, sárkány, romantikus, család, macska stb. Ezek megkönnyítik, hogy címke szerint keressük az oldalon a számunkra érdekes könyvet, mert ha éppen egy jó kis krimire vágyunk, akkor rákattintunk a címkére és a rendszer már ki is listázza az összes krimi címke alatt található könyvet. Elvileg így működik a rendszer. Valójában azonban, ez addig működött jól, ameddig a felhasználók tartották magukat a címkézés szabályaihoz. Sejthetitek, hogy ez nem minden esetben történt így. Ez azért jelentett problémát, mert a rossz címke teljesen félrevezette a könyv iránt érdeklődőket. Ezen oknál fogva döntött úgy a moly csapata – sok évnyi gondolkodás után, keresve a megoldást –, hogy azoknál a könyveknél, amiken már biztos rajta van minden megfelelő címke, lezárták a címke hozzáadásának lehetőségét. Ettől függetlenül indoklással együtt beküldött hibajelzéssel élve bővíthető az adott kötet címkehalmaza.

A címkék megadásával tehát könnyebben rálelhetünk a számunkra érdekes regényre, főleg mert egyszerre több címkét is tudunk keresni és a szűrésnél azt is megadhatjuk, hogy milyen sorrendben lássuk a keresési feltételeknek megfelelő könyveket: olvasottság, csillagozás, kedvencelés, saját példányok száma, polcok száma, várólista, kívánságlista, betűrendben, létrehozás ideje vagy létrehozás ideje szerint fordított.

A példa kedvéért készítek egy szűrést: Olvasottság szerinti rendezést választok, aztán jöhetnek a címkék, ezúttal barátság, boszorkány, kaland, mágia, rejtély, sorozat része, varázsló címkék. A keresés eredményeként a találatok élén a Harry Potter és a titkok kamrája áll 😊. Hasznos lehet ez a keresési módszer egy-egy kihívásnál, amelyben fontos, hogy milyen címkéjű könyveket olvasunk, mert ugyanakkor azt is beállíthatjuk, hogy milyen címke ne jelenjen meg.

Ha már évkezdés és kihívások: jöjjön az Éves terv 2025 létrehozása! Itt a kiválasztott könyvnél lehet a Hozzáadás fülecskét lenyitva az Éves tervünkhöz választani regényeket. Amennyiben ezt bejelöljük, és elkezdjük olvasni a tervhez beállított könyveket, automatikusan hozzáadja az adott év olvasásaihoz. Azt is láthatjuk az év előrehaladtával, hogy mennyi a Tervezett könyvek száma és ebből mennyi a Teljesített könyvek száma, és ugyanezt követhetjük nyomon a Tervezett oldalszám és Teljesített oldalszámnál. Ezeken túl egy Kalkuláció fülecske azt mutatja meg, hogy mennyi az évből hátralévő napok száma, és mennyi a hátralevő oldalak száma év végéig. Végezetül azt is láthatjuk, hogy naponta mennyi oldal haladásával tudjuk teljesíteni az éves tervet.

Minden könyvmolyt ezeknek a hasznos és érdekes funkcióknak a használatára biztatok, hogy még izgalmasabb legyen elmerülni a könyvek rengetegében. Rengeteg felfedeznivaló akad még a moly.hu felületén, remélem a következőkben is velem tartotok!

Írta, vendégségben a blogon: Vandaboszi